Zahradní dům |
Než se pustíte do louskání technických údajů o vybavení domu, doporučuji vyprávěný článek ze stránky NINIVEWEBSITE v odkazu zde.
Další informace:
Hromosvod
Již při zakládání stavby řešíme ochranu domu před bleskem, obvykle pasivním hromosvodem, tzn. zemnícím páskem v základech se svody ze střechy. Můžeme si ale instalovat i hromosvod aktivní. Velmi stručně řečeno je to soustava prvků, která aktivně reaguje na změnu elektrického pole v blízkosti chráněného domu. Aktivní hromosvod svou činností vytvoří tzv. ionizační kanál pro snadnější a především včasné svedení bleskového výboje. Efektem tohoto zařízení je menší počet jímacích prvků, a tím jednodušší hromosvodná soustava oproti klasickému „franklinovskému“ provedení. Výhodou je tak jednoduchost, vyšší technické řešení bez napájecího zdroje (tím je „elektrické pole bouřky“), nevýhodou vyšší pořizovací náklady. Zkušenosti v ČR již jsou od roku 1996.
Nejvíce technických vybavení domu se odehrává ve vlastních rozvodech před omítkami, ale se znalostí osazovaných koncových zařízení a dodávek. A právě v tomto okamžiku nám již musí být jasno, co v domě chceme, a kam tedy přivést média jako vodu, elektřinu. Mnoho vybavení je na ruční ovládání, ale i na motorický pohon (rolety, žaluzie…), vždy je lepší uvažovat do budoucna, i když nyní nemáme finanční prostředky na motory, za pár let je mít budeme, a proto si vždy přiveďme k těmto vybavením elektrorozvody.
Centrální vysavač
Výhodou je nejenom odvod vzduchu do fasády domu, takže je to řešení velmi zajímavé pro alergiky, ale i mnoho doplňků pro pohodlí a úklid. Při přivrtávání obrazů můžeme použít např. speciální hubici, která odvede bezpečně veškerý prach mimo dům. Do vybavení kuchyně přibyly mimo klasickou podlahovou štěrbinu pro odsátí nečistot z podlahy i některé doplňky, jako je odsávací šuplík pod pracovní deskou, pouhým vytažením a shrnutím drobků z pracovní desky kuchyně máme zase čisto, nebo zasouvací 7m hadice pod pracovní deskou kuchyně. Sací agregáty mohou být vybaveny též automatickým splachovacím systémem poskytujícím maximální komfort, neboť s vysátými nečistotami vůbec nemanipulujeme a vše odtéká do kanalizace.
Vytápění domu
Rekuperace |
Rekuperace
tepelné ztráty větráním tvoří polovinu i více z celkových tepelných ztrát domu. Řešením je instalace rekuperační jednotky neboli systému řízeného nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Zpětné získávání tepla je proces, při kterém se ze vzduchu, který se odvádí z budovy, odebírá teplo a toto teplo se předává vzduchu, který se do objektu přivádí a nahrazuje odváděný vzduch. Prakticky to vypadá tak, že venkovní vzduch je přes filtr nasáván do centrální vzduchotechnické jednotky, kde je v rekuperačním výměníku předehříván teplem odebíraným ze vzduchu odpadního. Odpadní vzduch je přiváděn z kuchyně, koupelen a toalet. Čistý předehřátý vzduch se vzduchovody integrovanými do podlah a stropů rozvádí do obytných místností. Součástí systému může být takzvaný zemní kolektor, trubka uložená v hloubce přibližně dva metry, která slouží k předhřívání v zimě a chlazení přiváděného vzduchu v létě.
Účinnost rekuperace, tedy jaké množství odpadního tepla je zpětně využito, se u běžně dostupných zařízení pohybuje od 30 do 90 %, účinnost je však závislá na objemu průtoku vzduchu. Rekuperační jednotka pro rodinný dům by měla dosahovat účinnosti alespoň kolem 75 %. Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech. V letních měsících je přiváděný teplý vzduch ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem, dochází tedy k „rekuperaci chladu“.
Dobrá větrací jednotka obsahuje přívodní a odvodní ventilátor, filtry vzduchu, rekuperátor, ohřívač (chladič) vzduchu a automatickou regulaci. Při výběru rekuperační jednotky se posuzují následující parametry: velikost domu, počet obyvatel, místní podmínky, úroveň účinnosti a energetická náročnost, hlučnost, nároky na komfort ovládání. Rekuperační jednotka by uživateli měla umožnit nastavit teplotu, vlhkost a množství přiváděného/odváděného vzduchu. Při nákupu se zeptejte, zda deklarovaná účinnost představuje účinnost při maximálním větracím výkonu, nebo jen teoretickou účinnost, které jednotka dosahuje při nejmenším větracím množství. Investice do rekuperačního zařízení se vrátí v podobě ušetřené energie za vytápění, ale je to také penězi těžko vyčíslitelná investice do zdravého vnitřního prostředí.
Řada lidí si představuje dům s rekuperací jako nepřirozené prostředí, kde se nesmí otevřít okna a „vyvětrat“. Pro život v pasivních domech samozřejmě platí určitá pravidla a ti, kdo se rozhodnou pro jeho stavbu, jsou obvykle poučeni a připraveni. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že žijí v prostředí, kde jsou leckdy vyšší koncentrace škodlivých látek než venku, a to vlivem nedostatečného větrání. Zkušenosti lidí žijících v domě vybaveném řízeným větráním s rekuperací jsou obvykle velmi pozitivní. Minimální tepelné výkyvy, ustálená hladina relativní vzdušné vlhkosti bez rizika plísní i příjemný pocit čerstvého vzduchu bez průvanu, to jsou nezpochybnitelné výhody. Díky přídavným filtrům můžeme také značně omezit přístup prachu a alergenů do interiéru. A v létě řízené větrání zajistí čerstvý vzduch bez nepříjemného hmyzu. Zdroj: Dům a zahrada