Dyskomfort zažívání přichází s pálením žáhy.... |
je na místě nejprve návštěva lékaře, který vyloučí jiné možné příčiny našich obtíží, jakou je organické onemocnění zažívacího ústrojí (vředová choroba, dysfunkce žlučníku) nebo špatná funkce svěračů. Nejspíše ovšem uslyšíme diagnozu - překyselení žaludku.
Krátkodobě nám sice pomohou volně prodejné medikamenty, především antacida.
Dlouhodobě pomůže jen změna stravy. Jistě si z hodin přírodopisu vzpomeneme na to, že žaludek pro potřeby trávení vytváří kyselinu chlorovodíkovou, mnoho dalších kyselinotvorných látek do těla dostáváme z potravin, patří sem především káva, alkohol, potraviny plné konzervantů a barviv.
Při trávení těchto pochutin dochází ke kvašení, k překyselení žaludku a nepříjemným doprovodným jevům. Při dlouhodobých potížích s překyselením naše tělo přichází o životně důležité minerály, které se spotřebovávají právě při snaze organismu zneutralizovat kyseliny dodané do našeho těla. K trávicím obtížím se tak může přidružit únava, podrážděnost, špatná kvalita pleti či nehtů. Nemluvě o možném vzniku žaludečních vředů. Dlouhodobý nedostatek minerálních látek se může projevit i nevysvětlitelnými bolestmi hlavy, zad a psychickými obtížemi.
V případě gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu je průběh onemocnění jiný. Nejméně polovina těhotných žen má příznaky refluxní choroby a z toho u jedné čtvrtina se vyskytuje denně. Tato choroba se objevuje jako důsledek tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. Jde o to, že kyselý žaludeční obsah uniká volně do spodní části jícnu a zase se vrací zpět do žaludku. Je to v podstatě jakési neúplné zvracení. Tento kyselý žaludeční obsah nepříjemně dráždí v oblasti jícnu.
Příčinou je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. V důsledku nedokonalého těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tj. do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu. Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Jedná se o stav, kdy se žaludek vysouvá otvorem v bránici podél jícnu vzhůru z břišní dutiny do hrudníku. Kýla je způsobena určitou poruchou vývoje vazivového aparátu. Svoji významnou roli sehrává i nadváha. Samotná přítomnost hiátové kýly ovšem ještě nemusí znamenat současnou přítomnost refluxu.
Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směr, tj. do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají tak pyrózu.
Pacient pociťuje pyrózu jako nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Objevuje s i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení. Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknout vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly.
Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, je třeba se poradit s lékařem. Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet.
Více k diagnostice vyhledáme zde na webu Medicina v části odborné Gastroenterologie.
#Pálení žáhy #pyróza #refluxní choroba #dyskomfort #gastroskopie minerály #antacida změna stravy
Poznámka: Skrytý podtext v obrázku - dyskomfort a komfort jako dobře naladěné a zahrané housle. Pokud zažívání skřípe - stojí to za ... a člověku je šoufl (dyskomfort) Styl autora nutí k přemýšlení.
A hledání skrytých významů odpovědí.
Možná nebyl ilustrační obrázek pálení žáhy k dispozici?