Jahody a pomeranče zdobí klasiku lívance |
Po celý život ji člověk musí přijímat v dostatečném množství z potravy, bez ní by nemohl jeho organismus bezchybně fungovat. Tato vědci intenzivně studovaná substance může úspěšně pomoci redukovat mnohé zdravotní neduhy současné civilizace.
Kyselinu alfa-linolenovou řadíme do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny, která je podskupinou tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin.
Esenciální znamená, že jsou pro lidské tělo nezbytné; přitom si je však nedokáže vytvořit a jediným zdrojem je potrava. Tato skupina látek se nazývá také polynenasycené mastné kyseliny či vitamin F.
ALA je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci buněčných stěn, nervů, imunity a srdečně-cévního systému, slouží také jako zdroj energie.
Kyselina alfa-linolenová je hojně zastoupena např. ve lněném, řepkovém a sojovém oleji, v dýňových semíncích. Dalším vhodným zdrojem jsou ryby (losos, makrela a jiné).
Nedostatek nenasycených mastných kyselin v organismu se může navenek projevit zhoršenou kvalitou pokožky, nehtů a vlasů. Může dojít i ke snížení obranyschopnosti organismu a nervovým poruchám. Uvedené příznaky mohou být ale vyvolány také nedostatkem jiných důležitých látek či probíhajících nemocí. V případě vážnějších zdravotních komplikací je proto vhodná konzultace s lékařem.
Tělo tuto látku dobře snáší. Protože představuje významný zdroj kalorií, je třeba užívat ALA v přiměřeném množství abychom zbytečně nepřibírali. Pokud zvažujeme její použití jako doplněk léčby u nějakého vážnějšího onemocnění, je to vhodné prokonzultovat s lékařem. U citlivých lidí by mohla vyvolat alergickou reakci.
Děti v průběhu kojení mívají dostatek ALA v organismu, pokud jí matka stravu obsahující přiměřené množství této látky. U dospělých je vhodné denně přijmout okolo 2 gramů kyseliny alfa-linolenové. Pokud člověk zařadí do svého jídelníčku výše uvedené potraviny, může tak pokrýt požadovaný denní příjem z přirozených zdrojů
- Zvýšená hladina cholesterolu, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak – jak ukázaly studie, má kyselina alfa-linolenová schopnost snížit hladinu cholesterolu. Působí pozitivně na kvalitu cév. Zlepšuje průběh zánětlivých procesů v oblasti srdečně-cévní, snižuje zvýšený krevní tlak. Redukuje také významně riziko vzniku infarktu myokardu či jeho opakování.
- Autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, lupus, roztroušená sklerosa apod.), rakovina – zásahem do imunitních a regulačních procesů v organismu ALA příznivě ovlivňuje jejich průběh.
- Lupenka, ekzémy, záněty, alergická onemocnění – opět působením na imunitní systém těla a ovlivněním řídících procesů v těle působí kyselina alfa-linolenová příznivě na tyto stavy.
- Ženy s premenstruačním syndromem, ženy v klimakteriu– ALA může svým zásahem do regulačních hormonálních systémů organismu pomoci tlumit nepříjemné obtíže.
- Duševně i fyzicky pracující, těhotné a kojící ženy, dospívající, starší osoby – v období zvýšených nároků na organismus napomáhá ALA svými tonizujícími účinky k zachování zdraví. Omega-3 mastné kyseliny jsou významně zastoupeny v nervových tkáních, proto jejich dostatek pomáhá uchovat mozek a nervy zdravé.