Krokus jako posel jara ve sněhu |
Jarní kytičky - krokusy jsou velmi svěží a krásné na jaře vyráží i ze sněhu
Krokusy jsou první kytky, které kvetou začátkem jara. Dokonce i když je ještě sníh, tak jsou schopné potěšit svými květy. Mají rády chladnější počasí, ale musí mít dostatek vody, jinak jsou jejich květy malé.
Sázíme je na podzim, v době mezi říjnem - listopadem. To záleží na tom jaké je počasí. Před sázením musíme půdu odplevelit zapravit do něj hnojivo. Asi po týdnu až dvou můžeme do takto připraveného záhonu vysadit cibulky krokusu. Sázíme je do skupin po několika kusech, aby nám na jaře vykvetly zajímavé a bohaté koberce květů.
Na jaře se nám krokusy odvděčí za takto připravený záhon nádhernými květy. Rozkvétají za plného slunce během dne. K večeru své květy zase zatahují, aby mohli další den opět krásně rozkvést.
Po odkvětu cibulky můžeme, ale nemusíme ze země vyrývat, to záleží kolik místa v záhoně máme.
Rozprava k sázení krokusů
Rozprava k sázení krokusů
Žlutý a fialový květ krokusu |
Krokusy ozdobí okraj keřového záhonu, prázdná místa trvalkového záhonu, okraje cest, skalky. Cibulky přesazujeme na začátku léta, asi jednou za tři roky. Protože stará hlíza po odkvětu odumírá a nad ní vzniká nová s dceřinými hlízkami, vybereme pro další výsadbu pouze největší cibule a uložíme je přes léto v dobře větrané místnosti s teplotou kolem 15oC.
Z druhů, které kvetou na jaře, se nejčastěji pěstuje velkokvětý krokus jarní (Crocus vernus) – jeho různé odrůdy mají bílou, modrou a fialovou barvu nebo dvojbarevné žíhání. Velkokvětý krokus žlutý (Crocus flavus) kvete výhradně žlutě a často se používá pro rychlení. Většina velkokvětých zahradních krokusů pak vzniká křížením těchto dvou druhů. Protože žluté druhy zpravidla vykvétají dříve, je vhodné vysadit je na polostinná místa, kde se jejich růst o trochu zpozdí.