SKVĚLÝ DOMOV: Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides (rakytník - řešetlákový)
Hippophae rhamnoides (rakytník - řešetlákový)

Tento opadavý trnitý vzdušný a řídký keř nese jednoduché, úzké, šedozeleně chlupaté a stříbřitě lesklé listy. Dorůstá výšky okolo 3 - 4 metrů a vytváří plazivé kořenové výmladky; květy jsou dvoudomé, nenápadné zelenavé, ale je velmi ceněn pro své oranžové drobné plody navinulé chuti bohaté na vitamín C a minerální látky. 

Rakytník dobře prospívá na lehkých, živných půdách na slunci, ale snáší všechny extrémní polohy a navíc obohacuje půdu o dusík. Původní vlastí rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) jsou horská údolí Himálaje. Odtud se po skončení poslední doby ledové rozšířil do severnějších částí Evropy. Ve volné přírodě dnes roste na pobřeží Severního a Baltského moře, v alpské oblasti, v Karpatech, v Rusku, Mongolsku a v Číně.

První rakytníkové plantáže byly založeny v šedesátých letech minulého století v tehdejším SSSR. Devadesát pět procent porostů rakytníku je na území Asie. Jenom v Číně je podle odhadů 667 000 hektarů přirozených a 1,5 milionu hektarů uměle vysazených porostů rakytníku. Z největší části je tam využíván jako prostředek proti půdní erozi, dvacet až třicet procent úrody se zpracovává ke komerčním účelům. V Německu se s kultivací rakytníku začalo koncem šedesátých let na východě země, v tehdejší NDR. Dnes prožívají plantáže v Meklenbursku a v Braniborsku nový rozkvět.

Stříbřitě zelené trnité keře rakytníku dosahují výšky několika metrů. Drobné oranžové plody vyrůstají v úžlabí úzkých listů samičích rostlin. Rakytník je často průkopnickou rostlinou v písčitých a sypkých půdách a jeho dlouhé kořeny se výborně hodí ke zpevňování půdy. Je celkově nenáročný, avšak vyžaduje plný slunečný svit. Jeho porosty najdeme často tam, kde ostatní rostliny nedokážou přežít – na přímořských dunách, v asijských polopouštích nebo v horských oblastech nad hranicí lesa.

V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny byl rakytník znám již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocnění, ale také v místní kosmetice. Pomáhal při zahlenění i zánětech plic, hojil sliznice, vředy žaludku i dvanáctníku, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při kardiovaskulárních chorobách a intoxikacích.
Klinické výzkumy z posledních let mimo jiné prokázaly, že plody, šťáva z nich i extrakt ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv.

PLODY A DUŽNINA

Plody (Hippophaë fructus) se používají při hypovitaminóze a avitaminóze, jsou vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách i po chirurgických zákrocích. Mají baktericidní účinek vůči stafylokokům, bakteriím břišního tyfu, dyzentérie, salmonelózy, stimulují zažívání, zlepšují vylučování trávicích enzymů a žluči, zvyšují rezistenci vůči infekci, mají biostimulační účinek, neboť zvyšují počet erytrocytů, zlepšují kvalitu hemoglobinu i fosfolipidů a vedou ke vzrůstu koeficientu albumin/globulin. Bylo prokázáno, že při infekční hepatitidě se vlivem šťávy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesů v jaterních buňkách.
Čerstvé plody a výrobky z nich se používají při všech druzích nachlazení, chřipkách, angínách, bolestech hlavy, při nemocích pohlavního ústrojí i zánětu močových cest, ale také při stresu, pracovní i sportovní zátěži, při nedostatku vitaminů a minerálů, hlavně na jaře a v zimě. Čaj z plodů se používá při léčení bolesti žaludku.

Šťáva se užívá spolu s dužninou jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, hypokinezi žaludku a střev i při zácpě způsobené ochablostí zažívací soustavy. Používají se v prevenci při extrémních pracovních podmínkách jako polyvitaminózní prostředek. Sirupy a džusy jsou nedílnou součástí potravinových doplňků pro děti, řidiče, těžce pracující a sportovce, neboť zvyšují dlouhodobě výkonnost, při učení a řízení motorových vozidel zlepšují paměť a koncentraci myšlení.
V tibetské tradiční medicíně se používá k zastavení krvácení při poškození plic a k léčení narušených sliznic.

OLEJ

Rakytníkový olej (Hippophaë oleum) je unikátní přírodní látka, která z hlediska obsahu biologicky aktivních složek nemá sobě rovných mezi ostatními rostlinnými oleji, přitom nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Zvyšuje odolnost organismu, doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Podle lékařské literatury olej snižuje bolest, regeneruje tkáně, sliznici trávicího a pohlavního ústrojí, léčí popáleniny, křečové žíly, žaludeční a střevní potíže.

Má unikátní skladbu vitaminů a biologicky aktivních látek pro léčbu kardiovaskulárních chorob, zvláště aterosklerózy i dystrofických procesů v myokardu. Celkově zlepšuje zdravotní stav, dochází k omezení stavů stenokardie i poruch vegetativně cévních, předchází zánětu žil, normalizuje se arteriální tlak.

Byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Inhibuje sekreci žaludečních šťáv, léčí zánět jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy i nemoci tlustého střeva. Zde se užívá čajová lžička oleje 3krát denně 30 minut před jídlem po dobu14-21 dnů. U nemocí konečníku, např. u hemoroidů nebo erozních jizev se užívají čípky z rakytníkového oleje, a to 2krát denně ráno po vyprázdnění a na noc, a to po dobu asi 14 dnů. Jinou možností je vkládání tamponů nasycených rakytníkovým olejem do konečníku. Pozitivně působí i při rakovině zažívací soustavy, chorobách slinivky a také při průjmech. Při ozařování u rakoviny jícnu a žaludku užívá se 1 lžíce 2-3krát denně po dobu této terapie.

Regeneruje tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách, léčí proleženiny. Zevně se užívá na téměř 20 druhů kožních chorob, zvláště uhrovitosti, různých ekzémů a opruzenin. Chrání biologické membrány před poškozením vlivem chemických látek. Patří mezi výborné léčebné prostředky zlepšující granulaci a epitelizaci tkání. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě bércových vředů. Ve všech případech se na poškozené místo nanese rakytníkový olej a zaváže obvazem, který se mění každý den, a to až do doby, kdy dochází ke granulaci pokožky, ale také v preventivním natírání okolní zdravé tkáně při ozařování rakoviny.

Je efektivní v oftalmologii u trachomu a poranění rohovky a její destrukci, slouží pro urychlení léčení zánětu očí. Užívá se 2-3krát denně ve formě 10-20 % masti, nebo perorálně 1 ml oleje na 10 kg hmotnosti nemocného, ne více než 10 ml denně.

Využívá se i při zánětech horních cest dýchacích a hltanu, kdy se nejdříve odstraní slizovitý obal vatovým tamponem namočeným v rakytníkovém oleji. Následně se provádí inhalace rakytníkovým olejem 15 minut každý den, a to po dobu 8-10 dnů. Jinou možností je pravidelný výplach dutin.

Význam má i v gynekologii, kde se při netypickém epitelu a erozi hrdla děložního do pochvy (po předchozím očištění a navlhčení) zavádí tampon namočený v rakytníkovém oleji, a to na 12-14 hodin po dobu 2-3 týdnů.

Působí jako biogenní stimulátor se schopností tlumit bolest stejně jako analgetika. Urychluje růst vlasů, zlepšuje stav organismu v jarním a zimním období, kdy je hypovitaminóza a avitaminóza velmi rozšířená. Semena slouží jako projímadlo, olej jako náhražka rybího tuku.

VĚTVE A LISTY

Droga (Hippophaë folium et stipites) se používá ve formě nálevu při rýmě. Novější výzkumy prokázaly u kůry, díky obsahu serotoninu, i protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně užívají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání.

HOMEOPATIE A GEMMOTERAPIE

Podle Janči se v homeopatii nejčastěji zpracovávají čerstvé plody v plné zralosti Základní potenci D 0 připravujeme z 85 % etanolu a ředíme 40 % etanolem až na potenci D10. Z potence D 2 se rovněž vyrábějí mast, která se užívá 3krát denně v co nejtenčí vrstvě k ošetření pokožky u spálenin, omrzlin a jiných poškozeních kůže, ale rovněž slouží k nanášení na reflexní plošky některých orgánů.

Pokud jde o gemmoterapii, tj. léčení pomocí výtažků z pupenů rostlin, má rakytník účinné imunostimulační účinky, podporuje regeneraci epitelu, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, působí na zažívací a kloubní potíže, má určité antidepresívní a antisklerotické účinky.

KONTRAINDIKACE

U drog připravených z rakytníku řešetlákového nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani není známa žádná kontraindikace. Přípravky z plodů mohou ve velkém množství způsobit tzv. pálení žáhy. Výjimečně se může projevit nesnášenlivost oleje při vnitřním užití, která se projevuje zvracením, tzv. falešnou nespavostí nebo zvýšenou bolestivostí, např. žaludku. Někdy se u rakytníkového oleje upravuje pH, a to podáním jedlé sody nebo hořčíku, což se týká hlavně léčby dvanáctníkového vředu.

Zdroj: doktorka.cz Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., Emil V. Havelka - RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ - rostlina budoucnosti

CO SE TADY NEJVÍC ČTE OBLÍBENÉ PŘÍSPĚVKY

MENU nebo ŠTÍTKY je přístup k příspěvkům DOCELA SNADNO!

#Donald Trump Accordion Music aktivity radosti a milování života Alkohol Americké (kanadské) palačinky Amerika Ananas Andělská trumpeta Android Angelina Werich Architektura Auto Autobusy Azalky Babí léto Bábovka Bábovka jako peříčko Bábovka jogurtová s kokosem Bábovka s čokoládovým pudinkem Bábovka tvarohová Baby - Blackbird BabyBox Báč Banánový desert banánový palačinkový dort bavorské vdolečky Bažant na slanině Bažant na víně Bažant pečený Beef Wellington Belgické vafle Bělotrn modrý Bernský salašnický pes. Husy jsou přátelé domova Beruška Bez černý Bez domova Bezinky Bezmasá jídla Biftek Bílý kůň BIO Blackberry champagne margarita Blatouch Bledule jarní Bloggeři Boeuf Bourguignon Bolest Borelióza Boršč Borůvky Boticelli Boží mlýny Boží muka Bradley Bramboračka Bramboračka nakyselo Bramboračka s uzeninou Bramboráčky Bramborka Bramborové knedlíky Bramborové placičky Bramborové placky se sýrem Bramborové speciality Bramborový guláš Brazilská snídaně Breakfast Brkoslav severní Brugmansie Brusinková omáčka Brusinky Bříza Bubáci Bůček Budějovická Budníček menší Buchtičky s krémem Buchty Buškův hamr Bylinky Camembert Candát na másle Capensis (mořská štika) Caramelized Apple and Blue Cheese Cardinal Celer recepty Celtic Woman Centrum Cestovníci Cesty CESTY CIVILIZACE Cibule Cibulové kroužky Cibuloviny Citrony Civilizace Claudie recepty Cmunda Co budeme vařit dnes? Co s tím? Coffee Crossandra Cuketa Cukroví Cyklistika Čaj Čaj šípkový Čaj z levandule Čáp bílý Čáp černý Čáp přináší štěstí Čáp v přírodě Čápi Čas lásek čápů Čas lásek jelenů Čekanka Černý bez Čerti Červenka Česká kuchařka Česká písnička Česká snídaně Český prezident Česnečka Česnek česneková pomazánka s vejcem Čevabčiči Čína Čínské nudle s kuřecí směsí se zeleninou Čížek žlutý Čmeláci Čočka Čokoláda Čokoládový dortík Čufty dančí guláš dechánek Dejvice Děti Dětská moudrost Devětsil Diskriminace Dítě Divizna Dlask Dlouhozobka svízelová Dluh Dobré slovo Dobromysl Dobromysl obecná Dobytčí trh Domácí houstičky Domácí chléb Domácí chleba Domácí jídlo Domácí koláče Domácí kuchyně Domácí rohlíky Doprava Dort Dragoon Ride Drozd kvíčala Drozd zpěvný Dršťková Dům Durman Dýmka Dýně Easter Echinacea EMO Eric Clapton Euglena Janae Bradley Eva Olmerová Exekutor v Česku Facebook Falšování potravin Farmářské trhy Fašírka Fauna Fazole Ferdinandův špíz Filé Fištrón Flank steak Flora Flowers Show Forum 2000 fotografie Fotografujte Francouzské brambory s uzeným Francouzské Confit de canard Frankfurtská hovězí František Kmoch František Koukolík Freedom Fysikální a sociální teplo Ginggo Biloba Google Google+ Greta Thunbergová gril Grilované koleno Guláš Guláš staré rančerky Gumové ovoce Hacker Halušky Ham and Eggs Hamburger Harule Haše Hermelin Heřmánek Historie Hlaváček jarní hlavička Hledání Hlíva Hloh Hluchavka Hmyz Hnízdění Hoax Holandský řízek Holub hřivnáč Holubi Homeless Hořčicová omáčka Hořec Hostivař Hot Dog Houbová omáčka Houbové recepty Houbové speciality Houby Houskové knedlíky Hovězí Hovězí guláš Hovězí maso s koprovou omáčkou Hovězí polévka Hovězí roláda Hovězí s rýží dělané na vodě a zahuštěné kuskusem Hovězí svíčková Hrad Litice nad Orlicí Hradčany Hranolky Hrnečkové knedlíky Hroznové víno Hrušeň Hruška hříbky Hudba z radosti Hudba-videa Humor Humor a vtipy Husa Husy na řece Hýl obecný Chalupa Chalupy Chilli Chlupaté knedlíky Chrámy Christina Aguilera Iced tea Imunitní systém Informace Instinkty a pudy Investiční mince Írán Italská placka Italská snídaně Jablečný ocet Jablka Jablkové řezy Jáhly Jahodník obecný Jahodový koláč Jahodový koláč s podmáslím Jahodový koláč se zakysanou smetanou Jahody Jak mají vypadat správní čerti Jak na to Jarní kytičky Jarní slunce Jaro Jasmín Jaterník podléška Játra Játra na sádle Játra na slanině Ječmen Jedlý kaštan Jednoduché chutné rychlé recepty Jelení guláš Jelení kýta Jelení medailonky Jeřáb obecný Jeřabiny Jezírko Alenky Jezírko zahradní Ježíš Kristus Jídlo a zdraví Jíme zdravě Jírovec Jiřiny Jitrocel Jitrocel sirup Jižní Čechy Jogurt Jogurt řecký Jogurtové řízky Jsme to co jíme Kachna Kachna pečená Kachny Kakaové řezy Kaktus Kalisie voňavá Kamery KAMNA KACHLOVÁ Kančí guláš Kančí hřbet na česneku Kančí hřbet s brusinkami kančí hřbet s šípkovou omáčkou Kančí kýta Kančí kýta se šípkovou Kančí maso na šípkové omáčce Kančí na rajčatech a cuketě Kančí perkelt Kančí plec Kančí plec na smetaně Kančí ragů Kančí řízky Kančí steaky Kančí svíčková Kančí výpečky karamel Karamelisované-jahody-ořechy-se-zakyskou Karbanátek Karbanátky s nivou a bramborová kaše Karel Hašler Karel Kryl Karel Schwarzenberg Kariera karlovarský knedlík Karlovo náměstí Karlův most Kaštan Katův šleh Káva coffee Kde to je? Když vaří a servírují chlapi! kefír Kelly Family KFC klobásy knedlíky Kniha Koblihy Kobylka luční Kocouří siesta Kočky Sobě Kokosové kuličky Koláč Koláč s borůvkami a drobenkou Komentáře Kominíci Kompot Komunita koniklec Konipas bílý Konopí Konvalinka Kopretiny Koprová omáčka Kopřiva Koření Kos Kosí hnízdo Kosmatice Kostely Kotletky se sýrem a smetanou Kotlety Koupelny Kouzelná zahrada Kozy Krajina Králíček obecný Královské město Krby Krkovička Krmení mladých Krmítko Krmítko na zahradě Krokus jarní a žlutý Krůtí pečené stehno Křen křenová omáčka Kuchyně Kukuřice Kukuřičné palačinky Kulajda Kuře s tandoori omáčkou Kuřecí játra Kuřecí maso Kuřecí nudličky Kuřecí nugetky Kuřecí polévka Kuřecí řízek s bramborovým salátem Kvalita potravin Kváskový chleba Kvasnice Květák Květiny Květy Květy kostivalu lékařského Kynuté knedlíky Kysané zelí Kytičky Labutě Labutě péče o mladé Langoše Láska Lásko bože lásko Lavičky Léčivé rostliny Lečo Ledňáček Ledovce Legrace Lékařství Les Léto Levandule Levandulová koupel Libeček Lidé LIDL Lidový folklor Life at Google Lilie Limonáda Lín obecný Linduška lesní Linecké Lípa Lipový květ Listové šátečky Litina Lívance Londýn Losos Loupáčky Loupaná hovězí plec Lovecké právo Ludvík Hess Luncheon Meat Maceška Maďarský vepřový perkelt s bramborem Majoránka Malinový dort Maliny Maralí kořen Marcipán Margarita Marinování Marinovaný králík na zelí Markéta Marmeláda Martina Karel Kryl Martina píše Maso směs Masové kuličky Máta Máta peprná Mateřídouška Mateřství a péče o potomstvo Matka Mayodendron igneum Mazanec Med Medicina Medové perníčky Medovec Meduňka Menu Meruňky Metelescu blescu Metro Mexické jídlo mezinárodní folklorní festival Migrace Mikrobiom Milování světu vládne Mleté biftečky ze zvěřiny Mleté maso Mlok Mobilní fotografie Mobilní internet Modrá planeta Země Mojito Moravský vrabec Morning Cofee Moře Mořský okoun Motiv domova Motivační základní emoce Motúčko Motýli Moučník Mozzarela Mračňák-Abutilon Mrkev Muflon na divoko Mufloní guláš Muchomůrky bílé (Milan Hlavsa) Muškáty Muzikanti Muži My Story Mydlice lékařská Myslivecká kuchařka Na houbách Na Kampě Na kulaťáku Nadívaný bažant nádivka Nadváha (vlastně obesita) Nakládaný hermelín Nákyp švestkový Nákyp z ovesných vloček Namlouvání Námluvy Nápoje Náprstník červený Naše kuchyně Naše zahrady Nemoci Nemocnice Netýkavka konžská (papoušková květina) Nikon Noční toulky Noky Nootropika a kognitiva O selském hospodářství O tradici O vůni šunky z komína Oběd Obědy Obložený talíř Obrázkové příběhy Obrázky a domov Ocet Odposlechnuto Of Monsters Oheň Okurky Olivový olej Olomoucké tvarůžky Omáčka Onion Rings Opičky Oregano Orestované nudličky Orchideje Ornitologie ořechy Osobnosti Osvětlení Ovesné vločky Ovoce Ovocné řezy Pagáčky Palačinky Pálení žáhy Památky Pampeliška Pampeliškový med Panorama Papriky Parky Páření Čmelák královna Pařeniště Paštika Patagonie Pečená divoká kachna Pečená husa Pečená kotleta Pečené brambory Pečené kuře Pečený bažant na divoko Pečený čaj Pečivo Pěnice černohlavá Pěnice podkřovní Pěnice slavíková Peníze Penízovka sametonohá Pěnkava obecná Perská kočka Perský kocourek Pes přítel domova Pět zásad socialismu Petrklíč Petřín Petula Clark PF Pilát lékařský Písek Pivo Pizza Plaváček Plicník lékařský Plymutky Plzeň 12° Počasí Počítáme jaro Podběl lékařský Podravka Podzim Pohádka Pohádková zahrada Poháry Pochoutky z brambor Polévka Gaspacho Polévky Policie Poliklinika Polsko Pomazánka Pomerančovo smetanovo čokoládový dortík Popínavé (pnoucí) růže Pórková omáčka Poslové jara Poštolka obecná Potraviny Poznáte je? Práce na zahradě Praha Prachy Pražské perličky Pražský flamendr Prejt President Prevence Procházky Procházky přírodou Proso Prostřeno Prvosenka jarní Před koncem vrby Předivka zhoubná Přechody a křižovatky Příběhy Příprava na zimu Příroda Příroda a zahrada Příroda a zdraví Pstruh na másle Psychologie Ptáci Ptáci na zahradě Ptačí koncert Ptačí zpěv Pudinkáče Punč Půst Pustoryl Pyré Racionální strava Radkin Honzák Radost Radost a uspokojení Rady a tipy Rafaelo Rajčata Rajská a jablečná polévka Rajská na divoko s rýží Rajská omáčka Rajská s knedlíkem Rakytník řešetlákový Rande Ráno Ražniči Reálný svět bytí Recepty Recepty na míchané nápoje a koktejly Refluxní choroba jícnu Rehek zahradní Rekuperace Relaxujeme Remoska Renata Repelent Restaurace Risotto Rizoto Roláda Rostbeef Roštěná Roštěnec Rozmarýn Rum Ruské vejce Růže Růže pro domácí pěstování Růže výsadba řez množení Růžičková kapusta Rybíz Ryby rychlá večeře Rychlovka Rýmovník Rýže Řebříček obecný Řecké Ředkvičkový salát Řeka Řepík lékařský Řízek Sadba Salám Salamander Salát Salát Coleslaw Salát z pomerančů Sama doma Samsung Sasanka - Anemone Sasanka hajní Screenshot Sedmikrásky Segedinský guláš Sekaná Sekaná bramborová kaše sekanina sekanka Selská omeleta Selský rozum a kritické myšlení Siesta Single Skalka Skewered Strawberry Skorec Skorec vodní (Cinclus cinclus) Skořice Skvělý domov Sladkosti Slavík obecný Slepice na paprice Slepičky Slimáci Slípka zelenonohá Slivovice Slunéčko sedmitečné Slunečnice Smažená zelenina Smažené kuře Smažený sýr Smetana Smetanové brambory s nivou Smíchov Smrkový med Sms Sněženky Snídaně Snídaně v Portugalsku Sociální sítě Sochy Soudce Sprchování Srnčí guláš Srnčí hřbet Srnčí kýta Srnčí plátky Srnčí tatarský biftek staročeské vepřové Staročeský kuba Staroměstské náměstí Stáří Stáří a domov Stavební akrobacie Steak z kuřecího masa Stehlík Stolování a etiketa Strakapoud Strapačky Stropnický Martin Střecha isolace Střelák Student Agency Sulc Supermarket sv.Martin Svačina Svátky Svědomí Svíčková na smetaně Svijany Sýkorky sýr Sýr naložený s cibulí paprikou a pivem Šafrán (Crocus sativus) Šalvěj Šípková omáčka ke zvěřině Šípky Školní kuchyně Škůdci Škvarkové placky Škvarky Šlapeto Šnečci s tvarohem Šoupálek dlouhoprstý špaček Špagety španělský ptáček Špekáčky Špekové knedlíky Špenát špíz Štědrý den Štěstí Štětka Štrůdl (závin) Štrůdl s tvarohem Šunka Švédsko švestkové knedlíky Švestkový koláč Švestky Talovín zimní Tatarský biftek Telecí Telefon Tequila Těstovinový salát se zeleninou a tuňákem Těstoviny The Eggs Benny The End Of The World THE MORNING CHAPTER The White House Tibetská Tilapie Tipy a návody Tlačenka Topinky Tortilly Toskánské vepřové Traktát trampská Tramvaj Treska Trubačovité Třapatka nachová Třesky plesky Ťuhýk obecný Ťuhýk šedý Tulipány Tvá Jája Tvaroh Tvaroháčky s jahodami Tvarohové knedlíky Tvarohový dort U Anděla U křížku Učení Uličky pražské Umělci Umění US army USA Úsměv Utopenci Úvod do stránky Uzené maso V lese V tramvaji Václavské náměstí Vafle Vajíčka Vajíčka a šunka Valašské frgále Valentýnské speciality Válka Vanilla frozen yogurt with ice cream Vánoce Vánočka Vánoční Vánoční hvězda Vánoční tvaroháč Vařené brambory Vaříme s přáteli Včely Vdolky Večerní Praha Večeře Vejce Vejce benedikt Velikonoce Velikonoční beránek Velikonoční sekaná Velký švýcarský salašnický pes Venkov Vepřová krkovice Vepřová kýta vepřová panenka Vepřová plec Vepřové Vepřové kostky Vepřové nudličky Vepřové výpečky Vepřový guláš Vepřový kotlet na smetaně Vepřový steak Verše Veteran Větrníky Veverka Veverka černá Videa o zahradě Videa z domova Videorecepty Vinná klobása Víno Violka vonná-fialka Viry Višňové řezy Vitaminy Vivaldi Vlak Vláknina Vlasta Burian Vlaštovičník Vlaštovka Vlaštovky Vlčí máky Vltava Vosí hnízda Vrabec domácí vrabec polní Vtipy Vtipy humor Vuřty na pivu Vyprávění lesníka VYSOČANY Vysoká Vyšehrad Vytápění Vzhůru ke koním Waldemar Matuška Waldorfský salát WC We Are the World Youtuberka Z listového těsta Zabijačka Zadělávané zelí Zahrada ticha Zahradní nábytek Zahrady Zajíc Zapečená cibule Zapečený lilek s mletým masem Zapečený sýr rýže se slaninou Zásady Zateplení domova Zavařování Závislost Zazimování Zázvor Zběhovec Zdraví Zelené pláně Zelenina Zelenina dušená Zelňačka Zelňáky Zima zlatá buchta Zlato Zlatý déšť Zmrzlina Znojemská roštěná Znojemská s rýží ZOO Zrcadla Zvěřina Zvěřinová Paštika Zvěřinové biftečky zvonek zelený Zvonohlík zahradní Žabky Žáby Žampionová specialita podle Kačky Žampiony Žebírka Želatinové Ženy Židovský Živé sekačky Život ve stáří Domov Zdraví Pomoc Migrace Bydlení Ústavní péče Senior Vazba k domovu Gerontologie Sociologie Bilancování Sociální podpora. Žloutkové řezy Žravé řezy

Vybraný příspěvek

Pěnice slavíková. Je to nenápadně zbarvený, poměrně baculatý ptáček...#Pěnice slavíková, Ptáci, Ptáci na zahradě, Hnízdění, Les, Naše zahrady, Poznáte je?

Pěnice slavíková Je to nenápadně zbarvený, poměrně baculatý ptáček, bez výraznějších znaků.  Shora je jednobarevně hnědošedá, letky i j...