Jedlé kaštany |
Plody jedlého kaštanu na zemi |
Kaštanovník má pěkné a atraktivní listy. Jsou eliptické, až 20 cm dlouhé, lesklé, tmavě zelené a při krajích zřetelně zubaté. Na podzim se barví do sytě zlatožluté barvy. Květy jsou krémově béžové jehnědy, které mohou být až 25 cm dlouhé, objevují se v červenci a zejména navečer rozlévají kolem těžkou vůni, jež nemusí být pro každý nos sympatická. Plody – kaštany jsou skryté ve velmi ozdobné číšce, velmi pichlavé, zprvu jasně zelené dozrávající v žlutohnědou barvu. Jsou vynikající čerstvé nebo pečené.
Tvar stromu je neméně efektní, s hřibovitou, hustou korunou. Tento strom roste velmi pomalu a snadno jej lze řezem udržet v přijatelné velikosti. 30-letý strom nemá zpravidla více než cca 4-5m na výšku i do šířky. Snáší jakoukoliv odvodněnou půdu, po zakořenění i sucho, ale přednost dá živné, mírně kyselé a vlhčí zemi. Ve stínu neporoste. Plně mrazuvzdorný do -29°C.
Kaštanovníky, původem z Balkánu a jižní Evropy, jsou velmi oblíbenými parkovými stromy ve Velké Británii. Mnohaleté exempláře různých kultivarů jsou k nalezení v londýnském Hyde Parku, kde svými košatými a relativně nízkými korunami zdobí udržované trávníky.
-
Jedlý kaštan, správně kaštan setý, je pořád tak trochu zapomenutý.
Kaštany tvoří velké, někdy dokonce mohutné stromy, zdálky trochu podobné dubům. Však jsou také s nimi příbuzné. Kaštany rostou přirozeně v oblasti Malé Asie, na Kavkazu a podle některých zdrojů i v Severní Africe. Plody kaštanů, mimochodem nutričně mimořádně hodnotné, ve velké míře využívali staří Řekové, kteří nakonec dali stromu i jméno (strom se jmenuje podle starého řeckého města Castania).
O evropské rozšíření kaštanů se ale asi nejvíce zasloužili Římané, kteří tyto stromy velmi uznávali. Proto je také často vysazovali – a to nejenom doma, ale ve všech možných místech svého vlivu. Při projížďce horskými lesy v Itálii uvidíte z kaštanů vysázené obrovské porosty. Italové plodům kaštanů říkají "maroni" a pod tímto názvem se v Evropě také často prodávají.
Kaštany lze upravovat růžně, třeba v cukrářství se z plodů dělá sladká pasta či pevnější pyré. V některých zemích se toto kaštanové pyré vyrábí ve velkém a v supermarketech tuto dobrotu běžně koupíte. Prodává se silně zmražené a tvarem často připomíná klasické balení másla. Někdy jsou mezi jednotlivými značkami této dobroty poměrně velké cenové rozdíly. Ty levnější se občas pančují pastou z vařených fazolí, která má podobnou barvu, ne však chuť.
mohutné stromy, zdálky trochu podobné dubům |
V některých evropských městech pečené kaštany přímo podbarvují podzimní atmosféru. Prodejci pečou kaštany přímo na chodníku a jejich vůně se line ulicí. Do kornoutku vám pak nasypou kaštany čerstvě upečené a můžete si pochutnávat na jejich lahodné chuti.