Káva astronomická vesmírná |
Rozdíl mezi sociálním teplem a chladem je rozdílem mezi "přítelem" a "možným nepřítelem".
Člověk, který se chová vřele, bývá, pokud mu lidé důvěřují, chápán jako jedinec prosociální, spolupracující, velkorysý, důvěřující a jako člověk, kterému důvěřovat lze.
Lidé chladní bývají chápání jako lidé egocentričtí, soutěživí, nespolupracující, nedůvěryhodní. Je totiž pravděpodobné, že sociálně psychologické pojmy jsou metafory vycházející z konkrétních fyzikálních prožitků. Abstraktní pojmy jejich příkladem je vzdálenost, velikost a teplota se formují v raném dětství. Nepotřebují jazyk ani schopnost vyvolávat je z paměti. Mluvíme přece o "blízkém vztahu", "vřelém úsměvu", "vyšším poslání / principu". Lze předpokládat, že se tyto sociálně psychologické abstraktní pojmy rodí v mateřské náruči: drží mne pevně (ale nedusí), je teplá a chrání, miluje, pomáhá, podporuje.
Káva s úsměvem |
Jestliže lidem při prvním setkání vložíte do rukou papírový pohárek s teplou kávou a pak je požádáte, zdali by něco dali na charitu, reagují velkoryseji a méně sobecky, než dostanou-li pohárek s kávou ledovou. Jestliže posadíte lidi do příjemně vyhřáté místnosti, cítí se experimentátorovi interpersonálně blíž, než je tomu v místnosti studené. Jestliže v pokusné ekonomické hře užijete prime vřelý, jsou ovlivnění lidé velkorysejší a důvěřivější.
Jestliže lidi požádáte, aby si vybavili epizodu sociálního odmítnutí nebo vyloučení, případně je v experimentu něčemu takovému podrobíte, mají pocit, že byla místnost chladnější, než je tomu v případě, že si mají vybavit epizodu přijetí do skupiny.
Kafe nebo umění |
Takže: až k vám někdo prvně přijde a budete něco potřebovat, dejte mu do dlaně hrneček s teplým nápojem.
Mohlo by vás zajímat - Medicínsky o lásce.
Nebo také - Mensa a čestná uznání vědců i osobností.
Poznámka autora: ano vím, je to těžké porozumět vědeckým závěrům, nic si z toho nedělejte...mozek je hodně složitý, ale pan profesor to vysvětluje už dlouho, třeba se povede jednou porozumět. Ovšem u technoidů to bývá problém. Taky čtu a publikuji to opakovaně a to mám vzdělání širokého rozsahu. Není to o psychologii to ne. Čistě neurobiologie mozku jen ověřené závěry.
Článek je pouze populární úvod k dalším odkazům (pro jednodušší nevzdělané čtenáře)
Zdroj: prof. MUDr. František Koukolík DrSc neuropatolog - více zde.