Ovocný salát |
Počínaje podzimem se hovoří o imunitě a doporučují vitamíny, nejlépe v jejich přirozené formě, totiž v podobě citrusových plodů. Co na tom, že ty plody jsou nedozrálé, chemicky ošetřené…
K tomu se přidá nějaká ta rada na téma „využijte zkušenosti našich babiček“ a to ve stylu receptů na přípravu černého čaje s medem, cibulového odvaru s medem, horkého mléka s medem, česneku (a česnečky), a nyní módního zázvorového čaje, někdy dokonce nechybí ani popis přípravy Priessnitzových zábalů. Všechno to je správně.
V zimě je vhodné použití nápojů teplých (na rozdíl od teplejších období roku), slazených pravým medem, tuzemská jablka lze použít k přípravě horkého nápoje v podobě vodou zředěného horkého, ale čerstvě připraveného kompotu, s přídavkem čerstvé citrónové šťávy místo vody ale hlavně namísto limonád a komerčních džusů je vhodné nabízet pravé ovocné čaje, ale také bílý nebo zelený čaj, slazený medem a opět s čerstvou citrónovou šťávou.
Anglická snídaně |
Zima není obdobím sníženého příjmu tekutin, protože celý den se pohybujeme ve velmi suchém pracovním a děti školním prostředí. Tekutiny sice neztrácíme pocením, ale přinejmenším ve stejném rozsahu dýcháním. A to platí i o sportu v zimě.
Co se týče pokrmů – moukou zahuštěné omáčky nejsou vhodné nikdy. Tradiční „zimní“ sladkosti, kterými dříve byly křížaly, nyní nahradily „buchty“. Naše rozumné babičky jedly v zimě místo čerstvé zeleniny zmíněné kysané zelí (případně ho podusily s cibulí a jablky). Když česnek, potom v podobě tradiční česnečky nebo bez tuku připravených topinek (nyní toast), potřených čerstvým česnekem a poté čerstvým máslem.
V zimě přijde na řadu ona stále doporučovaná zelenina stejně jako v létě, a je vhodné větší část připravit za pomoci tepelné úpravy... místo „studených večeří“ čerstvě připravené cereální kaše. Stačí ve vodě uvařit jáhly nebo ovesné vločky, potom přidat trochu jogurtu nebo zakysané smetany, sušeného nebo kompotovaného ovoce, rýžového nebo javorového sirupu či hnědého cukru a trochu másla...