sýr namazaný na jednohubkách, kefír a tibetská houbička |
1. Kefír - kefírovou houbu zalijeme mlékem a necháme v teplé místnosti fermentovat 24 hodin. Čím vyšší teplota tím rychleji fermentuje (v ledničce i týden), ale nesmí se vystavit teplotám vyšším jak 40°C. Během fermentace občas sklenicí zavrtět, aby se k houbě dostalo lépe mléko. Nepoužívat nic kovového – houba se ničí – pouze dřevěné, skleněné nebo plastové pomůcky!!!! Hotový kefír lze pít okamžitě nebo skladovat v lednici v uzavřené lahvi. Houbičku můžeme propláchnout pod vodou a dáme nové mléko. Časem se houbička rozmnoží a přebytečnou houbičku darujeme někomu dalšímu.
2. Kefírový sýr – z hotového kefíru jsem vyrobila tvarohový sýr. Přes pláténko jsem přecedila hustý kefír – dolů nám stéká syrovátka (je velmi zdravá – dá se vypít nebo použít třeba do domácího chleba) a v pláténku tvaroh – pomoci pláténka jsem vymačkala syrovátku a nechala odkapat asi 12 hodin (v jednom receptu bylo psáno až 48 hodin, ale já nevydržela). Sýr je jemný, voní po kefíru má příjemně nakyslou chuť.
Hotový sýr jsem osolila, přidala na jemno nakrájené vršky mladých kopřiv a celý mladý česnek a vmíchala máslo. Na fotce sýr namazaný na jednohubkách, kefír a tibetská houbička.
Renata