Štětka lesní |
Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)
jedná se o dvouletou bylinu, která je známá především účinností na boreliozu. V prvním roce na podzim je veškerá síla rostliny koncentrována v jejím kořeni a je to právě kořen, který se k léčbě používá. Pokud chcete zatočit s boreliozou, vykopejte několik těchto jednoletých kořenů, nakrájejte je na malé kousky a strčte je na 3 týdny do sklenice se silným alkoholem alespoň 60%.Tinktura se užívá po lžičce 3 x denně, podobu minimálně jednoho měsíce. Po zbytek roku pak alespoň na 1-2 dny v měsíci tuto kůru opět nasadíte. Velmi prý pomáhá, když tuto léčbu kombinujeme s tzv. hypertermickou terapii, tj. alespoň každý třetí den se naložíme do vany s tak horkou vodou, jakou jen dokážeme snést. Pokud horkou vodu snášíme špatně je dobré nahřívat alespoň bolavé, boreliozou postižené klouby. Mnoho lidí, včetně Wolfa Dietera, se těmito prostředky skutečně vyléčilo a nyní již nepociťují žádné obtíže. Drogou je také nať nebo celou rostlinu v letních měsících druhým rokem.
Je výborným antirevmatikem, močopudná, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy i jiné nemoci v zažívacím traktu.
Bylinář Dvořák z Brna ji indikují i na karcinomy v zažívacím traktu i na kůži,(nať štětky 100g, lapačo 50g, květ vřesu 50g, květ měsíčku 25g, nať tymiánu 25g - připravuje se jako bylinářský čaj 1l do termosky, užívat po doušcích, vhodné doplňovat tinkturou z adaptogenů - maralu a echinacei) to vyžaduje dlouhodobější užívání, jinak se dlouhodobě neužívá. a Proti revmatická směs bylináře Dvořáka 100g ovesné slámy, 50g nati štětky, 50 březových listů, kořen jehlice 30g, nať tymiánu - tato směs se podává ve formě odvaru 3x denně po jídle.
Štětka udělá parádu i na trvalkovém či bylinkovém záhonu, je to atraktivní bodlák. Štětka je až 2. vysoká, dvouletá bylina. Květ je šešule s fialovými jazýčkovitými květy.
Výskyt: Druh roste v teplejších oblastech naší země, na světlých místech u vodních toků a rybníků, na pastvinách, u cest a na pustých místech.
Množení: Štětka se množí generativně nažkami, která zrají od konce srpna do podzimu a poměrně rychle vysemeňují. Semenáčky se vyvíjejí počátkem podzimu, na jaře i během léta. Nažky mohou klíčit i několik let. Nažky jsou šířeny vodou, větrem, zažívacím ústrojím zvířat zejména ptáků.
Použití: Velká, suchá, obarvená plodenství této rostliny se používají do suchých kytic. Je to rostlina medonosná.
Zdroj: sociální sítě facebook