Pečené kuře na bramborách a kysaném zelí. |
Kysané zelí obsahuje velké množství vitamínu C, vitamín B12, železo, vápník, zinek, hořčík nebo draslík
Abyste pokryli denní potřebu vitamínu C, stačí sníst 20 deka kyselého zelí. Takže mistička k obědu a je to. Samozřejmě, že nejlepší je kyselé zelí domácí výroby.
Nakládání zelí není nic složitého. Nepotřebujete žádné velké kameninové nádoby, do kterých se zelí tradičně nakládalo.
Jak naložit zelí
Potřebovat budete hlávky zelí (my jsme loni začínali se dvěma, letos už jsme naložili čtyři, protože v období chřipek se lahodné kyselé zelí opravdu hodí), sůl a kmín. Přidat můžete podle chuti i cibuli, někteří gurmáni si zelí vylepšují křenem, jablkem nebo koprem. Na velké nádoby zapomeňte a připravte si čisté sklenice o objemu 0,7 l – nezapomeňte také na víčka.
Hlávkové zelí pěkně nakrouhejte –
my jsme si práci ulehčili tak, že hlávky půlíme a čtvrtíme a pak je hodíme do mixéru, kde se pěkně „rozsekají“ na nudličky. Nakrouhané zelí dejte do velké mísy nebo lavoru. Osolte ho, okmínujte, přidejte nesekanou cibuli a pořádně promíchejte.
Napěchujte ho do sklenic a zavřete je víčkem –
pozor, nikdy je neutahujte na doraz, protože zelí bude pracovat, ze sklenic pravděpodobně poteče voda, takže je vyskládejte na nějakou podložku (my používáme plechy na pečení). Sklenice se zelím dejte do tepla, dokud zelí pěkně nevykvasí (trvá cca dva až tři týdny), o což se postarají hodné bakterie mléčného kvašení. Až zelí bude pěkně nakvašené, víčka utáhněte. Samozřejmě není nutné zavařovat.