Achillea millefolium - řebříček obecný |
Léčebný účinek řebříčku obecného
byl znám už v antice. Podle pověsti léčil Achilles krále Telepha listy řebříčku v trojské válce. Tato zimovzdorná, vytrvalá bylinka je 30 až 90 cm vysoká. Nápadné jsou členité, dvakrát až třikrát peřenodílné listy. Bílé až růžovočervené úbory uspořádané do květenství rozkvétají od června do října.
Nároky a rozmnožování: řebříček je skromná rostlina, která nesnese přemokření. Nejlépe roste na slunných a polostinných záhonech se sušší živnou půdou. Na jaře rostliny rozdělte nebo vysejte na chráněném místě. Semeno klíčí na světle, proto výsevy nezasypávejte zeminou.
Péče: v létě odstřihávejte odkvetlé části. Po odkvětu odstřihněte celou rostlinu.
Sklizeň a zpracování: nezdřevnatělé kvetoucí výhony odstřihněte krátce nad zemí, rozstřihejte je a rychle usušte ve stínu. Přechovávejte v dózách nepropouštějících světlo s pevným uzávěrem.
Použití: čaj z usušené kvetoucí natě usnadňuje trávení a snižuje horečku. Zevně v koupeli urychluje hojení ran, působí protizánětlivě. Nálev jako kloktadlo se používá při zánětech dásní. Mladé lístky se sbírají do jarních léčivých polévek.
Bylina obsahuje hlavně silici s azulénem (obsah kolísá v závislosti na počasí, stanovišti atd.), hořčiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a další.
V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh. Účinně tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti během menstruace.
Sbírá se kvetoucí nať, nebo květní úbory před rozkvětem.