Pohoda vládne u krbu v místnosti |
Nestavíme krby v místnostech, kde se manipuluje s hořlavými či výbušnými látkami. Rovněž do místnosti s digestoří krb nestavíme, protože digestoř vyvolává podtlak a ten mění tahové podmínky komína.
Krb musí být umístěn na nehořlavé podložce. Pokud jej chceme postavit na dřevěnou podlahu, je nutné udělat alespoň nehořlavý překlad. Tato podložka musí přesahovat těleso krbu o 80 cm ve směru otevíratelných dvířek a o 40 cm na každou jinou stranu. Také stěny v okolí krbu musí být vhodně izolovány (jejich teplota by neměla přesáhnout 85°C). Nejlepší je pórobeton (tvárnice), přičemž nehořlavé stěny musí mít na sobě alespoň 6 cm, hořlavé potom 10 cm. Tato izolace musí přesahovat zaústění kouřovodu o 20 cm na každou stranu.
Krbový komín musí být samozřejmě postavený podle příslušné normy. Označení normy je ČSN 73 4201:2002, ale to nás příliš trápit nemusí. Důležité je, že krbový komín má mít účinnou délku (od topeniště k ústí) šest až sedm metrů a musí být dělán z rour o průměru 20 cm. Celý komín musí být izolovaný (tyto roury nejlépe obezdíme cihlou), co nejvíce přímočarý a suchý. Také by měl mít doporučovaný tah 12 Pa (tlakový spád mezi vrškem komínu a topeništěm).
Zednické náčiní - obrázků krbů je hodně stačí zadat do Google |
Alespoň jedna z nich ale musí být pořád otevřená, aby se krbová vložka nepřehřívala. Tyto roury by neměly být delší než 12 metrů a jedna větev by neměla přesáhnout délku 4 metry.
Krbová vložka musí být také celá obezděna (s výjimkou vstupních dvířek, popelníku a průduchů vespod). Mezi vložkou a tímto obezděním musí zůstat vzduchová mezera alespoň 6 cm (čím větší, tím lepší) a poslední výstupní mřížka musí být nejméně 50 cm od stropu. Pokud chceme do obezdívky zabudovat i nějaké ozdobné dřevěné prvky, je nutné je izolovat nehořlavou izolací alespoň 10 mm silnou.
Zásady a principy pro krbové vytápění.