Hloh v zahradě |
Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek, příměs připojených listů nevadí. Sušíme je v tenké vrstvě, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti, při sušení v troubě a sušičce bychom neměli přesáhnout teplotu 35 °C. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ. Při sklízení plodů je třeba navíc kontrolovat, jestli nejsou napadené hmyzem, někdy jsou totiž "červivé".
Hloh je efektivním lékem při srdečních potížích a snižuje krevní tlak
Hloh je známým přírodním prostředkem na léčbu srdečních potíží a problémy krevního oběhu. Jeho účinky opravdu stojí za naši pozornost, působení hlohu je uznáváno i ze strany mnohých lékařů, kteří ho také doporučují jako podpůrný doplněk léčby.
Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvení, zlepšují průchodnost cév a tepen a celkově zlepšují prokrvení celého těla. Působí i jako regulátor tlaku, zejména v případě vysokého krevního tlaku, který účinně snižují.
Hloh má také uklidňující účinky, čehož můžeme využít například v případě nespavosti, nebo v čase silného nervového vypětí a dlouhodobého stresu. Pomáhá i ženám v období menopauzy, kde zmírňuje nepříjemné stavy. Hloh dobře snáší řez a tvarování, je vhodnou dřevinou do živých plotů. Navíc jako výhodu v tomto případě můžeme brát jeho trnité větvičky, které odradí nezvané osoby od vstupu na váš pozemek. Zatímco ve volné přírodě se hlohy rozmnožují semenem, v zahradnictví jsou očkovány nebo roubovány na vlastní semenáče anebo na semenáče hrušní.
Dalším způsobem využití hlohu na zahradě je jejich výsadba za účelem poskytnutí stínu. K těmto účelům se nejlépe hodí hloh obecný (Crataegus laevigata ) odrůda Paul’s Scarlet, který má korunu kulovitou a dále odrůda s přirozeně deštníkovitě tvarovanou korunou hloh kuří noha (Crataegus crus-galli). Kromě jiného mají tyto rostliny výhodu v tom, že si svůj zajímavý tvar udrží i bez pravidelného řezu.
V zimě krásně červené plody hlohu poslouží jako vítané zpestření stravy ptáků, kteří u nás přezimují.