Ginkgo biloba |
Mezi příčinami těchto poruch mohou být i stavy větší únavy a vyčerpání, např. po neprospané noci nebo předchozím větším konzumu alkoholu, zvláště u starších lidí), při mozkové arterioskleróze, po úrazech hlavy, při různých otravách (například oxidem uhelnatým, atd. Použít se dají i u kvantitativních poruch vědomí (komatózních stavů), kde ale o jejich podání rozhoduje lékař. Často se používají u lehké mozkové dysfunkce u dětí a u některých dalších stavů.
Zvolně prodejných nootropik jsou dostupná piracetam a pyritinol. Určité nootropní účinky mají extrakt z listů jinanu (ginkgo biloba) . Příbuznou skupinou nootropik jsou kognitiva, která zlepšují paměť a učení. Zvolně prodejných léků má kognitivní účinky zejména extrakt z listů jinanu (ginkgo biloba), i když nootropní a kognitivní účinky jsou v různé míře vyjádřeny u všech léků těchto skupin. Hlavní využití kognitivních léků je v pomocné léčbě demence a Alzheimerovy choroby. Nootropika mohou pomoci i akutně a účinek se projeví rychle, kognitiva se osvědčují u chronických nemocí a účinek lze vidět až po týdnech a měsících. Účinnost (jak nootropní, tak i kognitivní) je velmi závislá na dávce léku. Obecně jsou účinné až relativně vysoké dávky, tj. 300–600 mg pyritinolu, 2,4 g piracetamu, nebo kolem 12–20 g lecitinu.
Ginkgo biloba - jinanový extrakt:Charakteristika: Extrakt z listů jinanu (Gingko bilobae folium) má nootropní účinek (zlepšuje paměť, snižuje zapomínání, zlepšuje pozornost).
Použití: Používá se především jako mírné nootropikum při snížení mentálních schopností, zapomínání a poruchách paměti, při neschopnosti soustředění a pozornosti.
Kontraindikace: Při přecitlivělosti na obsahové látky přípravku. Podání dětem mladším 12 let. Podání v těhotenství a v období kojení.
Kontraindikace: Při přecitlivělosti na obsahové látky přípravku. Podání dětem mladším 12 let. Podání v těhotenství a v období kojení.
Nežádoucí účinky: Nevolnost, zvracení, alergické reakce, bolesti hlavy, návaly se zčervenáním kůže.