Jasmín pravý |
V současnosti se jasmín pravý pěstuje hlavně v okolí Středozemního moře, ten nejkvalitnější olej se z něj vyrábí v Turecku. Je to křehký, stálezelený keř, plazící se do výšky i 10 metrů. Jeho bílé, hvězdicovité, sladce vonící květy se rozevírají a tedy i sbírají jen v noci, kdy je jeho aroma nejsilnější. Zkušený sběrač může sklidit 10 až 15 tisíc květů za noc, přičemž na výrobu jednoho kilogramu oleje je třeba až 8 milionů čerstvých, nepoškozených květů. Z nich se pak náročnou extrakcí rozpouštědlem a následnou destilací získává jasmínová silice.
Proto je jasmínový olej jedním z nejvzácnějších a nejdražších na světě.
Nesmírně cenný byl jasmínový olej už ve starověkých kulturách - je známo, že již staří Egypťané ho užívali k úlevě od bolesti hlavy, v antice věřili v jeho afrodiziakální sílu a Číňané jsou dodnes zvyklí denně pít jasmínový čaj jako lék na nejrůznější problémy: proti nadýmání, jaterní cirhóze, úplavici či hepatitidě.
Jasmínový olej má velmi zklidňující účinky a zároveň podporuje průtok krve pánevní oblastí - pomáhá tak mimo jiné se sexuálními problémy, jako je impotence, předčasná ejakulace a frigidita. Je i známým afrodiziakem - byl proto přezdíván "královna noci" či "olej romance" a s oblibou užíván v harémech k masážím, koupelím, či jako součást nejrůznějších "nápojů lásky".
V mnoha částech světa si ho ženy pro zvláštní příležitosti vtírají do vlasů. Stejné využití (masáže, koupele, aromaterapie) má jasmín, mimo jiné, i v současnosti.
Jasmín bílý |
Pro své výjimečně uklidňující působení je jasmínový olej velmi populární v aromaterapii - nejenže relaxuje vypjaté nervy a zmírňuje stres, úzkost, nervozitu a strach, je i cenným pomocníkem při léčbě těžkých depresí nebo závislosti. Přináší povznášející pocit důvěry, optimismu a euforie, a pomáhá tak překlenout období smutku a letargie.
Jako všechny silice má i ta jasmínová antiseptické vlastnosti - při inhalaci má velmi příznivý vliv na dýchací ústrojí, tlumí bolesti v krku a dráždivý kašel, pomáhá s chrapotem, laryngitidou i jinými hrudními infekcemi. Je proto vhodná k pročištění vzduchu v pokojích nemocných.
Několik kapek jasmínového oleje v lázni pak přemůže snadno premenstruační symptomy, menstruační bolesti a křeče i menopauzální potíže.
Neméně zajímavé je i využití jasmínu při péči o kůži: podporuje růst buněk, a zvyšuje tak elasticitu pokožky, pomáhá při léčbě strií, jizev, popálenin i ekzémů. Proto je často používán jako součást krémů určených k péči o pokožku.
Ve směsi s jinými bylinami, jako je bergamot, pelargonie, meduňka, růže nebo s citrusovými oleji nabízí mnoho různých způsobů, jak podpořit přirozený způsob léčby mnoha nemocí a problémů.
Vedle aromaterapie a masáží se jasmín využívá i jinak: přidává se do svíček, potpourri, mýdel a samozřejmě parfémů (je složkou více než 80 % dnes vyráběných parfémů). V Indonésii se používá i jako ozdoba na potraviny.
Další informace o jasmínu s obrázky je zde Nepravý jasmín bílý (Pustoryl)